Yapay Zeka Gelişiminde Çin mi ABD mi Lider Olacak?

Yapay Zeka Gelişiminde Çin mi ABD mi Lider Olacak?

Dünya yapay zeka gelişimini konuşuyor ve bugüne kadar ki yatırımlara bakıldığında ABD’nin şu an için lider ülke konumunda olduğu kabul görüyor. Buradaki temel dayanakların başında, teknolojinin pek çok alanında olduğu gibi yapay zeka alanında da temel bilimsel yaklaşımların ağırlıklı olarak bu coğrafyadan çıkması, çok sayıda girişimin burada kurulması, ABD’li teknoloji ve internet devlerinin yapar zeka alanına girmesine kadar pek çok sebep sayılabiliyor.

Çin aradaki farkı hızlıca kapatmak için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Ülkedeki internet ve teknoloji devleri yapay zeka alanında çok ciddi çalışmalar yürütüyor. Çin devleti ayrıca yapay zeka alalında liderlik için 2030 yılını şimdiden işaret ediyor. ABD ile Çin’in yapay zeka alanındaki rekabeti büyüyerek sürüyor. Bu iki ülkenin liderlik ettiğini düşünürsek AB ülkeleri, Kanada ve Japonya gibi ülkeler de elbette takiplerini sürdürüyorlar. İngiltere’nin diğer ülkelere göre biraz daha önde olduğu da kabul görüyor.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, en basit şekilde belirli görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgileri yineleyerek kendilerini geliştirebilen sistemler olarak tanımlanır.  Günümüz teknoloji sistemlerinden ayıran en önemli özellik insan zekasını taklit edebilmesidir. Bu sistem, var olan durumları gözlemleyerek daha önceden belirlenen parametreler doğrultusunda ilgili durumu işler ve buna yönelik bir tepki verir. Bu süreçte, yapay zeka duruma ilişkin verileri hızlı, yinelemeli ve akıllı algoritmalarla birleştirilerek işler.

Yapay Zekanın Tarihi

1956’da ortaya atılan yapay zeka terimi veri hacimlerinin artması, algoritma ve hesaplamaların gelişmesi gibi bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeler ile günümüzde daha popüler bir hale geldi. İlk dönemlerinde, yapay zekaya yönelik çalışmalar problem çözme ve sembolik yöntemler gibi konular ile ilişkilidir. Sonraki dönemlerde ise makine öğrenmesi ile gelişen yapay zeka günümüzde konuşmayı, görüntüleri ve verileri tanıma, tahminlerde bulunma gibi işlemleri yerine getirebilmesini sağlayan derin öğrenme ile gelişmeye devam ediyor.

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zeka, büyük ölçekli verileri akıllı algoritmalar ve yinelemeli işlemleme ile birleştirerek çalışır. Bu süreçte, işlemlenen verilere ait desen veya özellikler yapay zekanın otomatik olarak öğrenmesini sağlar. Çeşitli işlevlere sahip yapay zeka farklı yöntem ve teknolojiler ile birlikte çalışır. Söz konusu yöntem ve teknolojiler şu şekilde özetlenebilir:

> Makine Öğrenimi: Yapay zeka makine öğrenimi ile analitik modeller oluşturmayı otomatikleştirerek ayrı bir programlama işlemi gerekmeden sinir ağları, istatistik, fizik yöntemlerini kullanarak verideki içgörüleri bulabiliyor.

> Yapay Sinir Ağı: Yapay zeka sayesinde harici girişlere yanıt vererek bilgilerin işlenmesini ve aralarında bilgi aktarımı olan birimlerden oluşan yapay sinir ağlarını içerir. Bu yöntem ile yapay zeka birimler arasındaki bağlantıları bularak birden çok geçiş ile tanımlanan verilerden anlam çıkarabiliyor.

> Derin Öğrenme TeknolojisiYapay zeka bu yöntem ile pek çok veri birimine ait karmaşık modeli öğrenmek için gelişmiş hesaplama ve eğitim tekniklerinden yararlanır. Bu süreçte, çok sayıda işlem birimi katmanı ile büyük sinir ağlarını kullanır.

> Bilişsel Hesaplama: Bu sistem yapay zekanın insan benzeri bir etkileşimi makinelere aktarılmasını sağlar. Bilişsel hesaplama ile yapay zekanın görüntüleri, konuşmaları, verileri yorumlama ve ardından bunlara tutarlı geri bildirimler vermesi sağlanır.

> İleri AlgoritmaBu sistem yapay zekanın daha fazla veriyi daha hızlı ve birçok seviyede analiz etmesini sağlıyor. Ayrıca, ileri algoritma karmaşık sistemleri anlamak, nadir yaşanan senaryoları tanımlamak ve optimize etmek için kullanılır.

> Grafik İşlem Birimleri: Yapay zekanın yinelemeli işlem yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu hesaplama gücünü sağlayan grafik işlem birimleri sinir ağlarının eğitilmesini sağlar.

2030’a kadar Yapay zekânın küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolar eklemesi bekleniyor

Çin, vatandaşlarının verilerini açıkça ve büyük bir soğukkanlılıkla topluyor. Bu çok büyük veriler sayesinde gelişen makine öğrenmesi sayesinde Çin, dünyada yapay zekâ çalışmalarında liderliğe doğru koşar adımlarla ilerliyor. Verilerin kontrolünün veri sahiplerinde olması talebi batıdaki tüketicilerde giderek artarken, Çin tüketicileri ise kendi verilerinin, makine öğrenmesiyle güçlendirilmiş dünyanın en gelişmiş ekonomik modelini oluşturmasına da seyirci kalıyorlar. PriciwaterhouseCoopers’ın tahminine göre 2030’a kadar Yapay zekânın küresel ekonomiye 15,7 trilyon dolar eklemesi bekleniyor. Bu rakamın yarısının Çin’e, çeyreğinden daha azının ise ABD’ye eklenmesi tahmin ediliyor.

Çin 380 milyar dolarlık akıllı şehir kuruyor

Yapay zekâ yaşadığımız yerleri de tamamen dönüştürmeye aday. Çin hükümeti aynı zamanda bir akıllı şehir inşa ediyor. 3 milyon kişiyi barındıracak olan şehrin inşası için 380 milyar dolar harcanması bekleniyor. Şehirde veri toplamaya yönelik bir altyapı kullanılacak ve yollarda ise tamamen sürücüsüz araçlar olacak. Sürücüsüz araçlar için bir süper otoyol inşa edilecek ve bu araçlar normal arabaların ortalama hızından %30 daha hızlı gidecek. Bununla birlikte trafik kazalarındaki ölüm oranlarının ciddi oranda düşmesi bekleniyor. Çin’in üzerinde çalışmakta olduğu bir diğer proje ise Sharp Eyes. Bu proje sayesinde ülkedeki tüm canlı yayın yapan kameralar birbirleriyle iletişim içinde olarak anlık bir şekilde suçları ve düzensizlikleri tespit edebilecek. Bu sistemler köylere kadar genişletilecek. Bazı pilot bölgelerdeki uygulamalarda ise şimdiden suç oranlarında ciddi oranda azalma görülmüş durumda. Bu gelişmeler doğrultusunda Çin’in yakın süreçte yapay zeka alanında ABD’yi geçmesi fikrine kim karşı gelebilir ki?

Türkiye de Yapay Zeka’da ben de varım diyor

Yapay Zeka gündemine ilişkin görüşlerini paylaşan Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi Kurucusu Halil Aksu, “Türkiye’de son dönemde bu alanda dikkat çekici çalışmalar bulunuyor. Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) başta olmak üzere yapay zeka alanında ciddi atılımlar var. Özel sektörün yapay zeka alanında çok ciddi projeleri bulunuyor. Yapay zeka ekosisteminin hızlıca büyüdüğünü görüyoruz. Bu yıl Bahçeşehir Koleji ana sponsorluğunda 14 Mart’ta ikincisi düzenlenecek Türkiye Yapay Zeka Zirvesi bu alana verilen önemi vurguluyor. Türkiye’de pek çok sektörden 1000’in üzerinde katılımcının takip edeceği 50’den fazla oturumda yapay zeka her yönüyle ele alınacak. Bu alanı merak eden herkes bu önemli etkinliği takip katılmalı” diyor.

Yapay zekâ kaçınılmaz bir şekilde teknolojinin, toplumun, ekonominin, hatta siyasetin ve hukukun tüm alanlarına nüfuz etmiş durumda. Telefonlarımıza, arabalarımıza, fabrikalarımıza ve savunma sanayii sistemlerine kadar. Zaman içerisinde bu yeni teknolojiler dünyanın ekonomik ve askeri güç dengesini dönüştürecek. Yani, her kim yapay zekâda lider ise dünyayı o yönetecek.

E-ticarette yapay zekanın 7 büyük faydası

Yapay zeka, e-ticaret süreçlerinde şirketlere müşteri bulma, sohbet botları kullanarak iletişim kurma, satışları kolaylaştırmaya kadar pek çok imkan verirken, girişimciler için önemli faydalar da sağlıyor.

E-ticaret işletmeleri için yapay zekanın (AI) faydası yadsınamaz, çünkü şirketlerin müşteri bulmasına, onlarla sohbet botları kullanarak iletişim kurmasına, satışları kolaylaştırmasına, müşterilere yönelik çevrimiçi anketleri sınıflandırmasına ve daha birçok iyi şey yapmasına yardımcı olur.

Yapay zeka iş verimliliğini ve karlılığını artırıyor

Yapay zeka teknolojisi verilerin işlenmesinden yapay zeka destekli dil seçenekleri sunmaya kadar çeşitli şekillerde kullanılıyor. AI aynı zamanda girişimcilerin karar verme ve öğrenme yeteneği ile entegre bir ürün geliştirmelerine, iş verimliliğini ve karlılığını artırmalarına yardımcı olan bir teknolojidir.

Üç ana alan veri işleme, doğal dil işleme ve makine öğrenimidir. Yapay zeka uygulama süreci, veri toplama ile başlar, ardından insan ve bilgisayar davranışlarını anlamak ve en iyi fiyatı garanti ederek iş sorunlarını çözmek için algoritmalar geliştirmek.

İşte 7 maddede yapay zekanın e-ticarete faydaları:

1. Sanal asistanlar ve sesli ticaret

yapay zeka sanal asistanlar

Sanal e-ticaret botları, makine öğrenimi ile onaylanmıştır ve kullanıcıyı anlayabilir ve buna göre gerekli desteği sağlayabilir. Apple’ın Siri’sine, Amazon’un Alexa’sına ve Google Assistant’a aşinayız ve sanal asistanların e-ticaret sürecinde kullanımı hakkında böylece fikir sahibiyiz.

E-ticaret işletmeleri, 7/24 uyanık oldukları ve basit müşteri isteklerini sorunsuz bir şekilde karşılayabildikleri için bu sanal asistanları tercih ederler. Sanal asistanlar, ürün araştırmasından araştırma yönetimine kadar birçok şey yapabilir. Müşteriler için sanal asistanlar, bilgiye hızlı ve kolay erişim sağlar.

2. Daha fazla hedefli pazarlama ve reklamcılık

E-ticarette müşterileriniz ile ilişkilerinizi sürdürme ve yeniden pazarlama gibi faaliyetleri gerçekleştirmek marka için önemlidir. İlgi çekici bir mesajla kalabalığın arasından sıyrılabilir ve markanızı müşterilerinize ya da müşteri adaylarınıza hatırlatabilirsiniz.

3. Güçlü arama deneyimleri

Müşterilerin e-ticaret mağazalarını terk etmelerinin ana nedenlerinden biri, gerekli ürünleri bulamamalarıdır. Bir çevrimiçi işletme genellikle geniş bir ürün listesine sahiptir ve kullanıcının neye ihtiyacı olduğunu görmesi zordur. Bu nedenle, sağlam ve doğru bir araştırma oluşturmak zorunludur. Yapay zeka, bir ihtiyacı karşılamaya yardımcı olabilecek bir teknolojidir. Bu, bir satış temsilcisi gibi çalışan ve müşterilere doğru ürünleri getiren bir arama motoru oluşturmanıza yardımcı olabilir.

4. Otomasyon

Çevrimiçi mağazalar çok çeşitli biçimlerde ve 7/24 aktiftir. Bu genellikle bir makine gerektirir. Satış görevlileri müşteri desteğini otomatikleştirerek zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf edebilir. E-ticaret işletme sahipleri için otomasyon söz konusu olduğunda faydalı olabilir.

5.İçeriğe dayalı arama ve yapay zeka önerileri motoru

Bağlamsal arama, doğru ve kesin sonuçlar için web ve mobil cihazlarda çalışan güçlü bir yapay zeka özelliğidir. Hedeflenen arama, haftanın günü, sezon, konu sırası vb. gibi harici bilgileri aramak için bir yapay zeka motoru kullanır ve analizin doğruluğunu artırır.

Bağlamsal ayrıca ilgili arama önerileri önerebilir ve yeni oluşturulan arama bilgilerini doldurabilir.

6. Kişiselleştirme oyunu değiştirici olabilir

E-ticaret kişiselleştirmesi, alışveriş deneyimini her müşterinin ihtiyaçlarına, endişelerine, zevklerine ve ilgi alanlarına uyacak şekilde özelleştirir. Diğer bir deyişle, dinamik alışveriş yapanlara (ürünler, markalar veya reklamlar) satışlarına, tıklamalarına, arama davranışlarına vb. dayalı olarak çevrimiçi alışverişleri sınıflandırma uygulaması.

Kişiselleştirme, müşteri çekmek, tekrar satın almaları artırmak ve dönüşüm oranınızı artırmak için mükemmel bir araçtır. Son iki yılda COVID-19 nedeniyle daha fazla insan çevrimiçi alışverişe geçtiğinden, olağanüstü bir deneyim yaratmak her zamankinden daha da kritik. Sınırlı maliyete rağmen, kişiselleştirme, yapay zeka iş teknolojisinin önemli bir parçası haline gelmeden önce bile, uzun süredir e-ticaret endüstrisinin bir parçası olmuştur.

AI odaklı modellerden önce etkileşim, toplu e-postalara müşteri adları eklemek veya bunları yalnızca eski segment müşterileri için kullanmak anlamına geliyordu. Ancak, zaman değişti ve eldeki teknoloji kesinlikle çok şey başarabilir.

Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisindeki artan gelişmelerle birlikte, hızlı tempolu e-ticaret dünyası bir süredir derin ve yeni bilgi seviyelerine giriyor. Bilgisayarlar, analiz ve simülasyonlar gerçekleştirerek büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleyebilir.

7. Öngörü ile pazarlama

Müşterilerinizin ne satın alacağına ve ne zaman satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğuna dair daha iyi bir fikir istiyorsanız, bunu yapmak için yapay zekanın bir parçası olan makine öğrenimini kullanabilirsiniz.

Tahmine dayalı, öngörü ile pazarlama, e-ticaret web sitenizi müşterilerinizin görmek istediklerini gösterecek ve hatta satmak için ürünler satın alacak şekilde optimize edecektir. Bu hesaplamalar sağladığınız bilgilere dayanmaktadır; web sitenizden, sosyal medyanızdan, e-postanızdan ve müşterilerinizle etkileşime geçmenin diğer yollarından ne kadar çok bilgi toplarsanız o kadar satışa dönüştürme potansiyeli artmaktadır.

Bir e-ticaret sitesinin başarısının büyük ölçüde müşteri memnuniyetine bağlı olduğu bilinen bir gerçek. E-ticaret işletmelerinin rekabet avantajı elde etmek için gelişmiş teknolojilerinden iyi bir şekilde faydalanın. E-ticaret web sitenizde en iyi satışları sağlamak için yapay zeka ve makine öğreniminin çeşitli avantajlarını keşfedin. Bu, bir iş planı oluşturmak ve satışlarınızı artırmanın bir yolu olabilir.

Yorum Ekle

Your email address will not be published.