10 Adımda İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

10 Adımda İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

‘’CONTENT IS KING’’  dijital pazarlamacıların önüne bomba gibi düşen bu terim, dijital dünyada popülerliğini hala korumakta. Peki, nedir bu içerik pazarlaması; nasıl yapılır, markalar için önemi nelerdir?

İçerik pazarlaması; en basit anlatımla markaların çeşitli kanallar aracılığıyla hedef kitlenin ilgisini çekebilecek içerik üretmesi ve bu sayede var olan kitleyi tüketiciye dönüştürmesi olarak tarif edilebilir. İçerik pazarlamasının özünde ilgi çeken, merak uyandıran, ihtiyaç karşılayan ve sürdürülebilir bir stratejiye bağlı dijital iletişim pazarlaması yatıyor.

“Müşterileriniz ne sizinle, ne ürünlerinizle ne de hizmetinizle ilgilenir. Onlar kendileriyle, istek ve ihtiyaçlarıyla ile ilgilenir.”

  İçerik pazarlaması ile müşterilerinizin ilgi duyduğu konularda onlara ilginç gelebilecek, fayda sağlayacak, eğlendirecek içerikler yaratmak; size gerçekten ilgi duymalarını sağlayacaktır. ‘’

Joe Pulizzi 

İçerik pazarlaması sosyal medyanın günün her anında aktif olmasıyla birlikte, tüm markalar için vazgeçilmez hale geldi. Sıradan içeriklerle ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi etkilemeyi bir yana bırakın, kullanıcıların zaman tünelinde bile yer alamayan markalar olarak varlığınızı sürdürürsünüz.  Son yıllarda Real – Time  Marketing olarak adlandırılan içerikler, potansiyel hedef kitlenin dikkatini çekmekte oldukça başarılı gözüküyor.  Hazırladığınız içerikleri paylaşılabilir hale getirerek markanızın organik reklam trafiğini artırabilirsiniz. Gündemle bağlantılı hazırlanan içerikler sosyal medya kullanıcıların markaya olan sempatisini artırırken, kullanıcıları potansiyel müşteriniz haline getirmektedir. Günümüzde birçok marka, internet ağının içerik pazarlama taktikleriyle hareketlenmesi için yayıncılara başvuruyor. Sosyal medyada kullanışlı içerik yayınlamak ve kullanıcılarla etkileşim kurmak markalara olumlu katkılar sağladı. Ayrıca uzun ve kısa dönem kullanıcı deneyimi ve içerik kalitesinin seviyesini yüksek tutmak konusunda web siteleri de büyük önem taşımaya başladı.

Elbette çok sayıda içerik pazarlama taktiği ve görsel içerik tekniği öğrenebilirsiniz ama sürekli değişmeye devam eden bir dünyada yaşadığımızı aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle trendleri takip etmeli ve her geçen dün güncel yaratıcı içerikler üretmelisiniz.

İçerik pazarlaması günümüzde bu kadar önemli hale gelmişken, dijital medyanın en önemli silahı olarak görülür.

 

Etkili bir içerik pazarlaması hazırlamak için bazı yöntemler;

1.Hedef kitlenizi belirleyin

Doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaşmak, doğru mesajı vermek çok önemlidir. Bu ne kadar zor olsa da yapılması gereken bir olaydır. Kime seslendiğinizi bilmek içerik pazarlamasının en temel konusudur. Sosyal paylaşım ağlarında yapacağınız paylaşımlarla organik arama, reklamlar sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

2.İçerikleriniz net ve anlaşılır olmalı

Hedeflenmiş içerik üretmek markaların dijital dünyada asıl amaçları olmalı. Arama motorlarında gözde olmak, üst sıralarda bulunmak için içerik paylaşırken anahtar kelimelerinizi dikkatli seçin. Kullanacağınız anahtar kelimeler ile arama motorlarında üst sıralara çıkarak rakiplerinizi geçebilirsiniz. İçeriklerinizde netliğe ve anlaşılabilirliğe önem verin. Böylece hedef kitleniz kendisine ne vermek istediğinizi, hizmetleriniz, markanız hakkında daha iyi bilgi sahibi olacaktır. İçerik pazarlamasında amacınızı netleştirin ve marka odağınızı belirleyin.

3. Bir içerik takvimi oluşturun ve bu takvime bağlı kalın.

Doğru zamanlama, kampanyanızın başarısı için stratejik bir rol oynar. Her bir kampanya ve tekrarları için bir takvim çıkarın ve bu takvime bağlı kalın. Takvimi oluşturmada, ulusal ve uluslararası özel günleri dikkate almak ve bunlarla ilgili kampanyalar oluşturmak markanızı başarıya götüren oldukça bir unsur olacaktır.

4. Gerçek Zamanlı İçerik Pazarlaması

Markanız için, gündemde yer alan olayları takip ederek gerçek zamanlı pazarlama kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin gözünde diğer markalardan ayrışarak, fark yaratabilirsiniz.
Özünde anı yakalama ve güncel refleks oluşturma yatan gerçek zamanlı pazarlamada gündemi ve müşteri hareketlerini gözlemlemek, beraberinde etkileyici içerikler meydana getirebilmek bir hayli önemli. Zira bu içerikler çabuk ve zekice tasarlandığı takdirde markaların hedef kitle nezdindeki farkındalığını büyük oranda artırmaya imkân tanıyor.

5. İnfografikler

İnfografikleri görüyorsunuz ve okuyorsunuz, peki kendi infografiklerinizi oluşturmayı düşündünüz mü? İnfografik bilginin görsel şekilde sunulmasıdır. İnfografiklerin temel amacı müşterilerinizin zor ve karmaşık bilgileri anlamasına yardımcı olmaktır.
Markaya uyum sağlayın. Oluşturduğunuz her şeyin markaya uygun olduğundan emin olun. Sadece yazılar değil, ayrıca grafikler ve renkler de marka imajınıza uygun olmalı. Kaynaklarınızı ve logonuzu da dâhil edin. Paylaşılabilir olmasına dikkat edin.

6. Okuyucularınızın dilini kullanmak

Konuşurken jest ve mimiklerle anlatmak istediklerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Böylece daha duygusal, mantıklı, yardımsever görünebilirsiniz. Peki ya yazarken? Oluşturacağınız içeriklerin hedef kitlenizi etkilemesini istiyorsanız onlarla aynı dili konuşmanız gerekir. Onların sık kullandığı terimler, kelimeler içeriklerinizin daha etkili olmasını sağlar. Bu bilgileri edinmek için sosyal medyadaki takipçilerinizin paylaşımlarını, sitenizdeki okuyucu yorumlarını inceleyebilirsiniz. Hedef kitlenizi merkeze alarak yürüteceğiniz bir içerik stratejisi her zaman başarılı olacaktır.

7. Dürüst ve samimi bir marka algısı oluşturun

Marka olarak güvenilir bir imaj yaratmak, krizleri başarılı bir şekilde yönetmek. İçerik pazarlamasının yapı taşları arasında yer almaktadır. Özellikle sosyal medyada kullanıcılar tarafından yapılan yorumlara samimi ve dürüst geri dönüşlerde bulunmak, markanızın tüketici nezdindeki imajını yükseltecektir. Olası bir kriz durumunda daha önceden uygulanan, başarılı bir samimiyet politikası markanızın hedef kitlenizin gözündeki imajını düşürmeyecektir.

8. Paylaşılabilir İçerik Kraldır

Harika bir içerik hazırladınız,  yayına aldınız, hedef kitleniz içeriği gördü ve paylaş butonuna gözü yavaştan kaymaya başladı. O da ne! Paylaşılamayan bir içerik.

Markalar sosyal medya kanallarında yer aldığı hesaplarının takip edilmesini, içeriklerinin etkileşiminin yoğun olmasını, paylaşılarak hızla yayılmasını isterler. Fakat yapılan her paylaşım aynı etkiyi yaratmayabilir ya da kullanıcılar üzerinde hiçbir etki de yaratmayabilir. Etki yaratmanın en önemli noktalarından birisi içeriği paylaşılır kılabilmektir. Markanız için doğru zemini hazırladıktan sonra içerik istediğiniz etkiyi size sunacaktır. Bunun için gerekli optimizasyonları yapmanız en önemli tavsiyem olacaktır.

9. Görsel Zenginliğe Değer Verin & Hedef Kitlenize İlham Verecek İçerikler Oluşturun

İçerik pazarlamasında en önemli ögelerden birisi olarak, kaliteli görsellerin gelmesinin nedenleri arasında Instagram, Vine, Pinterest gibi platformların yükselişe geçmesi ve Facebook’ta daha çok görsel kullanılmaya başlanması görsel içeriğin öneminin artmasının yol açmıştır. Araştırmalara göre; insanların %65’i görsel öğrenici yani yarısından çoğu görerek ya da izleyerek dünyayı öğreniyor. Ortalama bir insan beyni görsel bir içeriği yazılı bir içeriğe göre 60.000 kat daha hızlı algılıyor. İnternet kullanıcıları bir sitenin ya da sosyal hesabın gezinmeye değer olduğuna ilk üç saniyede karar veriyor. Bu 3 saniyelik karar verme sürecinde en etkili unsur görseller oluyor.
Görselin gücü ne kadar iyiyse içerik o kadar etkileşim alıyor.  Hedef kitlenizin kendinden bir parça bulacağı ve ilham alacağı içerikler hazırlamak markaların sosyal medya dünyasında zirveye ulaşmasında en önemli yol olacaktır.
İçeriklerinizde giriş, gelişme, sonuç gibi bölümler barındırın. Hatta içeriğinize göre bir kahraman bile belirlemeniz faydalı olabilir. İzleyicilerin kafa yoracakları tek şey çalışmanın ne kadar güzel olduğu olsun. Hikâyeye kapılıp her şeyi anlamalarını sağlayın. Hikayeler anlatarak, markanızı hedef kitleniz karşısında konumlandırın. Bkz: Red Bull, Coca-Cola

10. Analiz ve Raporlama

Haftalık kampanya analizleri yapın, hangi içerik nerede görülmüş, kiminle yakalanmış. En çok trafiği hangi mecrada almışsınız. Bunların hepsini düzenli olarak takip etmek markanızın tüm iletişim stratejilerinin belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

Garvin “Ölçemiyorsan, yönetemezsin.’’
“Yaratıcılık, bir şeyleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, kendilerini biraz suçlu hissederler çünkü aslında bunu onlar yapmamıştır, onlar sadece bir şey görmüştür.”

‘’Yapalım, nasıl olsa gelirler ‘’ lafı sadece sinema için geçerlidir.

Sosyal medya için geçerli olan ‘’ Yapalım, büyütelim, etkileşime geçirelim.  O zaman belki gelirler ve kalırlar’’dır.

SETH GODİN

Yorum Ekle

Your email address will not be published.